خانه / مسائل اجرایی / نقشه برداری زیرزمینی

نقشه برداری زیرزمینی

نقشه برداری زیرزمینی:

UAHعبارت است از یک سلسله عملیات نقشه برداری است که بـــه منظور احداث تـــونل ها، معادن زیرزمینی، چاه ها ، راههای زیر زمینی و نیز کنترل عملیات حفاری وکارهای اجرایی در داخل این گونه تأسیسات انجام می شود و غالبـاً جوابــگوی مسایل مختلف نقشه برداری است که در هنگام اکتشاف و استخراج معادن مطرح می شود.
علاوه بــرآن نشان دهنـــده نمای کلی معادن و تأسیسات داخل آنهاست. نقشه برداری زیر زمینی در اساس با نقشه برداریدر سطح زمین اختلاف ندارد. و در مجموع دربردارنده اندازه گیری های طولی، زاویـــه ای و ارتفاع است. اما آنچه که باعث می شوداین موضوع جدا از مسئله نقشه برداری در سطح مطرح شود اشکالات و موانعی است که کارکردن در زیرزمین به وجود می آورد و ما را در انتخاب وسایل و روش های کار محدود می سازد. مهمترین این محدودیت ها از این قرارند.
نقشه برداری زیرزمینی به کمک دستگاه اسکن لیزر :
وجود نقشه از تأسیسات زیـــرزمینی از اهمیت بسیار زیادی برخورد دار است. در شهـرها با توجه به طرح ها تـــوسعه و ضرورت بانگری و نگهداری این تأسیسات هر روز بر تعداد پروژه های اصلاحی و ترمیمی افزوده می شود به علت عدم وجود نقشه دقیق از موقعیت تونل ها و کابل ها و لوله های مدفون در زمین، نگهـداری از آن ها باعث صرف وقت و هزینـــه های زیادی می شود. در موارد بسیار مشکلات عدیده ای مشاهده شده است که مسولین مرا به مطالعات دقیق و تعمیر و سرویس به موقع آن ها مجاب کرده است.
روش کار به صورت عمومی بدین شکل است:
سازهایی نظیر : ۱- تونل معدن. ۲- تونل مترو. ۳- تونل آبرسانی. ۴- تـــونل راه.۵- غارها. ۶- پناهگاه ها. ۷- پارگینگ ها.

تلفیق نقشه برداری میکروژئودزی و اسکن لیزر :
اسکنرهای سه بعدی لیزری، روشی نوین برای مشاهده نقاط دور و غیر قابل دسترسی می باشند که در دهه گذشته تـوسعه زیادی یافته است و می تواند صدها نقطه از مناطق پرتراکم(جنگل) را بـراساس اطلاعات سه بعـــدی از اشیاء نشان دهد.
گزارش انجام عملیات تهیه مدل سه بعدی از غار کتله خور:سفارش نقشه برداری زیرزمینی به کمک دستگاه اسکن لیزر
به منظور طراحی نورپردازی غار کتله خور, مقرر گردید عملیات تهیه مدل سه بعدی و در پی آن تهیه پلان، توسط دستگاه لیزراسکن سه بعدی انجام گردد. عملیات برداشت با دستگاه لیزر اسکن سه بعدی لایکا مدل ScanStation2 که آخرین و دقیق ترین مدل لایکا و محصول سال ۲۰۰۸ سوییس می باشد انجام گردید. برداشت با تراکم نقاط در حد ده میلیمتر انجام شد.

همچنین ببینید

فایل های محاسباتی بتن تحت اکسل

فایل های محاسباتی بتن تحت اکسل فایل های محاسباتی که در ادامه برای دانلود آماده …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جهت ارسال معادله زیر را تکمیل کنید * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.