خانه / مسائل اجرایی / نقشه برداری زیرزمینی

نقشه برداری زیرزمینی

نقشه برداری زیرزمینی:

UAHعبارت است از یک سلسله عملیات نقشه برداری است که بـــه منظور احداث تـــونل ها، معادن زیرزمینی، چاه ها ، راههای زیر زمینی و نیز کنترل عملیات حفاری وکارهای اجرایی در داخل این گونه تأسیسات انجام می شود و غالبـاً جوابــگوی مسایل مختلف نقشه برداری است که در هنگام اکتشاف و استخراج معادن مطرح می شود.
علاوه بــرآن نشان دهنـــده نمای کلی معادن و تأسیسات داخل آنهاست. نقشه برداری زیر زمینی در اساس با نقشه برداریدر سطح زمین اختلاف ندارد. و در مجموع دربردارنده اندازه گیری های طولی، زاویـــه ای و ارتفاع است. اما آنچه که باعث می شوداین موضوع جدا از مسئله نقشه برداری در سطح مطرح شود اشکالات و موانعی است که کارکردن در زیرزمین به وجود می آورد و ما را در انتخاب وسایل و روش های کار محدود می سازد. مهمترین این محدودیت ها از این قرارند.
نقشه برداری زیرزمینی به کمک دستگاه اسکن لیزر :
وجود نقشه از تأسیسات زیـــرزمینی از اهمیت بسیار زیادی برخورد دار است. در شهـرها با توجه به طرح ها تـــوسعه و ضرورت بانگری و نگهداری این تأسیسات هر روز بر تعداد پروژه های اصلاحی و ترمیمی افزوده می شود به علت عدم وجود نقشه دقیق از موقعیت تونل ها و کابل ها و لوله های مدفون در زمین، نگهـداری از آن ها باعث صرف وقت و هزینـــه های زیادی می شود. در موارد بسیار مشکلات عدیده ای مشاهده شده است که مسولین مرا به مطالعات دقیق و تعمیر و سرویس به موقع آن ها مجاب کرده است.
روش کار به صورت عمومی بدین شکل است:
سازهایی نظیر : ۱- تونل معدن. ۲- تونل مترو. ۳- تونل آبرسانی. ۴- تـــونل راه.۵- غارها. ۶- پناهگاه ها. ۷- پارگینگ ها.

تلفیق نقشه برداری میکروژئودزی و اسکن لیزر :
اسکنرهای سه بعدی لیزری، روشی نوین برای مشاهده نقاط دور و غیر قابل دسترسی می باشند که در دهه گذشته تـوسعه زیادی یافته است و می تواند صدها نقطه از مناطق پرتراکم(جنگل) را بـراساس اطلاعات سه بعـــدی از اشیاء نشان دهد.
گزارش انجام عملیات تهیه مدل سه بعدی از غار کتله خور:سفارش نقشه برداری زیرزمینی به کمک دستگاه اسکن لیزر
به منظور طراحی نورپردازی غار کتله خور, مقرر گردید عملیات تهیه مدل سه بعدی و در پی آن تهیه پلان، توسط دستگاه لیزراسکن سه بعدی انجام گردد. عملیات برداشت با دستگاه لیزر اسکن سه بعدی لایکا مدل ScanStation2 که آخرین و دقیق ترین مدل لایکا و محصول سال ۲۰۰۸ سوییس می باشد انجام گردید. برداشت با تراکم نقاط در حد ده میلیمتر انجام شد.

همچنین ببینید

ده جمله ای که در محل کار نباید استفاده کرد:

ده جمله ای که در محل کار نباید استفاده کرد: براساس تحقیقی که به تازگی …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جهت ارسال معادله زیر را تکمیل کنید * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.